M.Šteins: "Līdzdalības iespējas ikvienam labākas Latvijas veidošanā"

Latvijā līdzdalības jomā bieži esam aktīvāki "ugunsgrēku dzēšanas" brīžos, kad steidzami jārīkojas, nevis esam aktīvi ikdienu. Taču regulāra un aktīva sabiedrības, tostarp jauniešu, līdzdalība sabiedriskajos un pilsoniskajos procesos šogad ir īpaši būtiska Latvijas attīstībai. 

Aplūkojot vairākus iepriekšējos gados veiktos pētījumus*, secinājumi nav Latvijai pozitīvi. 

1. Latvijas jauniešu politiskā aktivitāte ir zema.

2. Pilsoniskā aktivitāte ir nedaudz labāka, bet tāpat zema. Iesaistīšanās nevalstiskajās organizācijās un brīvprātīgā darba veikšanā nav populāras regulāri veiktas darbības, vairāk vienreizēja dalība.

3. Skolēnu pilsoniskās kompetences līmenis Latvijā ir zemākais starp Baltijas valstīm.

4. Bērniem, tāpat kā vairumam pieaugušo Latvijā, nav skaidra priekšstata, kas ir līdzdalība un kā tā izpaužas praksē.

5. Politiskas diskusijas ģimenēs un draugu vidū Latvijā notiek reti vai nenotiek vispār nekad.
 

Tuvojoties jaunajai Latvijas simtgadei, ļoti gribētos, lai šī situācija mainītos uz labu un iespējams tieši Latvijas simtās dzimšanas dienas gads varētu būt labs sākums pārmaiņām.

Pamatojoties uz šiem secinājumiem piedāvāju vismaz 27 līdzdalības iespējas, kas šogad ir pieejamas Latvijā. Tev atliek tikai rīkoties!

1. Kļūsti par brīvprātīgo vairāk par vienu reizi! Ar šo es uzrunāju kā jauniešus, tā pieaugušos. Piesakies par brīvprātīgo kādā muzejā, bibliotēkā, skolā vai slimnīcā.
2. Uzmeklē kādu nevalstisko organizāciju un piedāvā savu brīvo laiku tās mērķu sasniegšanai. Piemēram, palīdzi ar padomiem biedrībai “Latvijas Jaunatnes padome” atrast labākās metodes kā uzrunāt jauniešus piedalīties šī gada Saeimas vēlēšanās. Vēl lielāks atbalsts būs praktiskais ieguldījums šo metožu izmantošanā.
3. Šī gada 11. augustā daudz kur Latvijā, tostarp Madonas novadā - Latvijas jauniešu galvaspilsētā 2018 - notiks Vislatvijas zaļumballe un 12.augustā jauniešu dienas svinības. Šī ir vēl viena iespēja būt par brīvprātīgo!
4. Ieplāno jēgpilni nosvinēt savā ģimenē, radu pulkā vai pagastā Latvijas simto dzimšanas dienu. Lai 18.novembris ir īpaša diena Tev un Latvijai!
5. Izmanto savas pilsoņa tiesības un šī gada 6.oktobrī aizej nobalsot Saeimas vēlēšanās. Izdari izvēli, svītro un ievelc plusiņus, kaut iemet urnā tukšu aploksni, bet nepaliec vienaldzīgs.
6. Noorganizē pirmsvēlēšanu debates savā pilsētā vai ciemā, vai pirmsvēlēšanu diskusiju savā ģimenē. Izvērtē partiju programmas kopā ar domubiedriem.
7. Atsakies no plastmasas maisiņiem un izmanto auduma vai daudzreiz lietojamos maisiņus. Uzšuj savu maisiņu no neizmantotām drēbēm vai audumiem.
8. Dodoties dabā, paņem līdzi maisu atkritumu savākšanai. Latvija šobrīd ir tikai 37.vietā pasaules zaļāko valstu sarakstā.
9. Iesaisties brīvprātīgo līdzgaitnieku programmā Valsts Probācijas dienestā.
10. Apgūsti iemaņas un izved pastaigā patversmes dzīvniekus. Paaugstini savu atbildības līmeni un izvērtē iespējas pieņemt savā ģimenē suni vai kaķi no patversmes.
11. Saceri dzejoli Latvijai un deklamē to kādā svētku notikumā.
12. Noorganizē kādu notikumu kādā Latvijas bērnunamā vai krīzes centrā.
13. Labiekārto soliņu vai atjauno kādu norādi. Iespējams ir vietas, kur nepieciešams izlikt informācijas zīmi "Savus atkritumus ņem līdzi!". Uztaisi un izliec to!
14. Izveido grāmatu maiņas punktu.
15. Skaidro! Izzini Latvijas vēsturi un palīdzi izstāstīt būtisko par simt gadiem Latvijā kā savējiem, tā tūristiem.
16. Uzraksti ierosinājumu vēstuli pašvaldībai vai valsts iestādei par nepieciešamību ieviest kādu notikumu ikdienas sabiedriskajā dzīvē vai kādas vietas sakārtošanas nepieciešamību. Iespējams vari palīdzēt priekšlikumus ieviest dzīvē.
17. Atsakies no anonīmiem komentāriem un izsaki viedokli ar savu vārdu un uzvārdu.
18. Nodibini jauniešu nevalstisko organizāciju kāda mērķa realizēšanai vai kļūsti par biedru jau kādā esošā organizācijā. Iepazīsti vairāk kādas jaunatnes NVO darbību.
19. Pasaki paldies kādam vai kādai organizācijai par kādu labi paveiktu darbu!
20. Radi jaunu līdzdalības formu un pastāsti par to.
21. Padalies ar saviem profesionālajiem padomiem, idejām un stiprini kādas NVO kapacitāti.
22. Izvērtē savas iespējas un noziedo daļu no savām finansēm kādai NVO, kādam labdarības projektam vai programmai, vai kam citam ar nozīmīgu mērķi.
23. Latvijā lielu daļu sadzīves atkritumu norok. Tas nav labi. Tāpēc mums jāiesaistās sadzīves atkritumu samazināšanā. Neradi atkritumus un sāc tos šķirot aktīvāk.
24. Uzcep torti un aizej ciemos pie kaimiņiem, lai parunātu par Latvijas valsts nākošo simtgadi!
25. Piesakies par brīvprātīgu palīgu Latvijas valsts simtgades Jauniešu rīcības komitejā jeb "LV100 Svētku rotā" un kopīgiem spēkiem rotāsim Latviju šodien un rīt!
26. Neļauj Saeimai apstādināt izglītības reformu, uzraksti atbalsta vēstuli vai viedokli par reformu.  
27. Kļūsti par brīvprātīgo skautu un gaidu vadītāju! 

Noteikti, ka ir vēl kāda līdzdalības iespēja! Padalies ar to!

Uz aktīvu līdzdarbošanos Latvijas valsts simtgades gadā aicina - Mārtiņš Šteins, kas ir "Latvijas Jaunatnes padomes", biedrības "Nītaureņi" un Latvijas valsts simtgades Jauniešu rīcības komitejas aktīvists un brīvprātīgais.

* Avoti: "Jaunatnes politikas analītiskais pārskats, IZM, 2017", "Bērnu līdzdalības novērtējums. Latvijas nacionālais ziņojums, LBLT, 2017", "Jauniešu politiskā līdzdalība Latvijā, LJP, 2015".
Ārējās vietnes
Atbalstītāji

Dalies:

Aktuāli