LJP piedalās diskusijā par jauniešu karjeras izglītību un karjeras plānošanu

8.oktobrī, Eiropas Savienības mājā Rīgā norisinājās Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Karjeras nedēļas ietvaros organizētā jauniešu diskusija "Vai profesijas durvis var atvērt jau skolā?", kurā piedalījās Latvijas Jaunatnes padomes (LJP) viceprezidents, Interešu aizstāvības programmas direktors Mārtiņš Šteins un LJP Biroja vadītāja Krista Lubiņa.

Diskusijas mērķis bija aktualizēt jauniešu karjeras izglītības tēmu un rosināt skolēnus laikus domāt par savas karjeras plānošanu. Diskusijā jaunieši dalījās savā pieredzē par profesijas izvēli un iedvesmoja citus jauniešus iepazīt interesējošās profesijas un nozares jau skolas laikā. Jaunieši diskutēja par mācību satura sasaisti ar reālo dzīvi un pārdomātu nākotnes profesiju izvēli. diskusija

Paneļdiskusijā piedalījās Vladislavs Aščeulovs (RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēns), Haralds Saušs (WorldSkills 2015 dalībnieks, pavārs), Eva Kataja (uztura speciāliste, studējusi Latvijā un ārzemēs, uzsākusi uzņēmējdarbību), Mikus Upmalis (Start IT programmas satura izstrādātājs, izveidojis IT uzņēmumu uzreiz pēc vidusskolas pabeigšanas), Vēsma Asja Kurzemniece (Jelgavas ģimnāzijas skolniece, darbojusies programmās “Skolēnu mācību uzņēmums” un “Līderība”) un Silga Čerpinska (poligrāfijas speciāliste uzņēmumā Livonia Print, darba vidē balstītu mācību programmas dalībniece). Jaunieši dalījās savos profesijas izvēles pieredzes stāstos un ieteikumos, kas citiem jauniešiem palīdzētu iepazīt interesējošās profesijas un nozares jau skolas laikā.

Diskusijā iesaistījās arī LJP pārstāvis M.Šteins, uzdodot paneļdiskusijas dalībniekiem vairākus jautājumus, kas saistīti ar to, vai valsts un pašvaldība ir sniegusi kādu atbalstu jauniešiem viņu talanta un spēju attīstībai? Vai valsts ir kaut kādā veidā ierobežojusi šo attīstību? Uz ko jaunieši lielākoties atbildēja, ka nav jutuši to atbalstu, kas vajadzīgs. Ir paši startējuši dažādos konkursos, lai iegūtu atbalstu pašu spēkiem. Lai gan pareiza bija norāde, ka skola, pašvaldība un valsts nereti sniedz citu atbalstu (telpas, elektrība, transports u.c.), kas tiek aizmirsts, jo nepieciešama tikai naudu.

diskusijaTāpat bija interesanti uzzināt par jauniešu pilsoniskajām aktivitātēm. Daži jaunieši darbojas jauniešu organizācijās, daži veic brīvprātīgo darbu. Paneļdiskusijas jaunieši ir pilsoniski un sabiedriski aktīvi jaunieši. Vairāki uzsākuši uzņēmējdarbību jau vidusskolas laikā, kāds pēc bakalaura iegūšanas nolēma doties uz tehnikumu iegūt jaunu profesiju, kāds aizraujas ar zinātni, bet kāds ar mākslu. Bet visi atzina, ka viņiem ir zināmi daudz tādu vienaudžu, kas sēž mājās un nelietderīgi pavada savu brīvo laiku.

"Visi jaunieši tik dažādi, bet viņus vieno aizrautība un dzirkstele acīs, mērķtiecība, prasme izmantot iespējas un visiem ir kāds nākotnes mērķis, uz ko tiekties," pēc diskusijas atzina M.Šteins.

Diskusija noslēdzās ar LJP jautājumu - vai tieši skola (pamatskola un vidusskola) ir jauniešiem palīdzējusi attīstīt talantus un bijusi kā tramplīns jauniešu panākumiem? Jaunieši pastāstīja gan pozitīvus, gan negatīvus pieredzes piemērus, norādot uz atšķirībām pilsētu un lauku skolās. Pie pozitīvajiem piemēriem tika minēts skolas atbalsts mācību uzņēmumu veidošanā ("Junior Achievement Latvia" programma), un attīstot uzņēmējdarbības prasmes, taču diemžēl šī programma nav visās Latvijas skolās.

Dažas diskusijas dalībnieku atziņas:

  • "Dzīve ir pārbaudījumu pilna, uz katrs no šiem pārbaudījumiem pārbauda spējas reaģēt uz tiem."
  • “Jauniešu personību attīsta dalība jaunatnes organizācijās un brīvprātīgajā darbā”.
  • "Svarīgi ir iespējas izmantot, nevis ignorēt tās."
  • "Iespējams, Mendeļejeva ķīmisko elementu periodiskā tabula vannas istabā, var palīdzēt kļūt par ķīmiķi!” Tā izdarījuši kāda jaunieša vecāki, piespraužot tabulu pie sienas vannas istabā. Tagad jaunietis ir aizrāvies ar ķīmiju augstākajā līmenī.
  • Ne vienmēr ir jāklausa vecāki un vecvecāki, kuri “piespiež” apgūt kādu profesiju, ko iespējams ir apguvuši viņi un viņu senči. Izvēle jāizdara pašiem. Tāpat nevajag piepildīt citu (vecāku vai vecvecāku) sapņus, bet realizēt savējos.
  • Vispusīga personības attīstība veicina karjeras izaugsmi. Ir nepieciešams ļauties vērtīgām brīvā laika nodarbēm, kas attīsta personību (mūzika, dejas, lasīšana u.c.).
  • "Neatlaidība ir pārāka par veiksmi". Piemērs: “Uzņēmums, kas neveiksmīgi strādāja IT nozarē, pazīstamo “Angry Birds” aplikāciju radīja tikai ar 28 reizi. Un pēc 28 reizes kļuva par veiksmes piemēru un miljardus dolāru vērtu uzņēmumu.”

Jauniešu ieteikumi karjeras plānošanā apkopoti sešos video, kas pieejami šeit. Informācija sagatavota balstoties uz M.Šteina informatīvo ziņojumu.

visi_logo


Dalies:
Tagi

Aktuāli