Darbs ar jaunatni Zemgales pusē un ne tikai

Šī gada 20.septembrī Latvijas Jaunatnes padomes pārstāvis kopā ar jaunatnes lietu speciālistiem un jaunatnes darbiniekiem no visas Latvijas devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Zemgali, lai uzzinātu kā sokas darbs ar jaunatni Ķekavas un Vecumnieku novadā. Protams, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji bija parūpējušies par īpašu pārsteigumu, kas ļāva iedvesmoties un aizmirst dažādas problēmas, ar kurām jāsaskaras ikdienas darbā jauniešu labā, bet mudināja domāt plašāk, darīt citādāk un sapņot vairāk.

Bet par visu īsumā.

Pirmā vieta bija Ķekavas novads, kur mūs laipni uzņēma "Ķekavas Jaunatnes iniciatīvu centra" komanda ar Lindu Vaškevicu- Veitu priekšgalā. Ķekavā jaunieši darbojas ar vērienu. Ir gan mazi projekti un iniciatīvas, gan lieli projekti par daudziem tūkstošiem. Sapnis par savu jauniešu māju nav izsapņots, bet virzās uz priekšu. Vietu, kas noskatīta Ķekavas Jauniešu mājai, apmeklējām un varam tikai vēlēt izdošanos. Ķekavas Jaunatnes iniciatīvu centrā notiek darbs arī ar bērniem, ne tikai jauniešiem. Tādējādi jau laikus tiek sagatavoti aktīvi un darboties griboši jaunieši. Rīgas iespēju tuvums būtiski ietekmē ikdienas darbu, taču bēdāties nav par ko. Viena no atziņām priekš jaunatnes darbiniekiem ir par to, ka "Nevajag jaunieti ar varu turēt pagastā, novadā, vietā. Jālaiž dzīvē! Bet būtiski rīkoties un domāt par to, ko jaunietis iegūst pirms došanās dzīvē ārpus novada.". Ķekavas novada pieredzes stāsti pierāda, ka "Virtuve ir lieliska satikšanās vieta", jo ar virtuves iekārtošanu iepriekšējās darbošanās vietās, aktivitāšu kvalitāte uzlabojusies. Ķekavas Jaunatnes iniciatīvu centrs piedāvā plašu aktivitāšu klāstu - žurnālistu klubs, DJ skola, Ritma studija, dažādu lietu pārstrādes darbnīcas, foto un video darbnīca, teātris un dažādu ikdienas pasākumu organizēšana. Attiecībā uz pasākumu organizēšanu, tad Ķekava katram pasākumam veido pasākuma plānošanas darba grupu, kurā aicina iesaistīties ikvienu interesentu. Šī ir laba pieredze, ko pārņemt un tiešām ievērot. Jo, ja mērķtiecīgi rīkojas, tad ilgtermiņā par brīvprātīgajiem nebūs jāuztraucas. Ķekavā interesanta bija novērtējuma jeb motivācijas sistēma ar savu vietējo valūtu, par kuru vēlāk var iegādāties dažādus gardumus un lietas! Lieliska ideja.

No Ķekavas devāmies uz Bārbeli, Vecumnieku novadā.

Mūs pie sevis uzņēma Renārs Manuilovs no "Jaunatne smaidam". Renārs un jaunieši Bārbelē strādā ar ne mazāku vērienu kā Ķekavā. Šis vēriens ir starptautisks - 9 nometnes, 60 starptautiski brīvprātīgie un viss šajā vasarā. Renārs norāda, ka atbildība un tās uzņemšanās ir jauniešu problēma. Piedalīties aktivitātēs gatavi visi, bet rakstīt projektus un sagatavot atskaites jau ir lielāka atbildība, no kā jaunieši grib izvairīties. Starptautiskie brīvprātīgie vasarā pagastā ienesuši dzīvību un aktivitāti. Interesanti, ka viens jaunietis no Čehijas pašmācības ceļā iemācījies latviešu valodu tīri aiz intereses, nevis dēļ kādām dzimtas saknēm Latvijā. Nometnes ir organizācijas lauciņš, īpaši pašorganizējošās nometnes, kas nozīmē, ka jaunieši paši iesaistās plānošanā, paši gatavo, paši ceļo, paši plāno savu atpūtas laiku, paši viens otru uzrauga. Organizācijai ir deleģējuma līgums par darba ar jaunatni veikšanu Vecumnieku novadā, taču dažādas birokrātiskās prasības un pārāk biežās atskaites nerada motivāciju darboties. Diskusiju laikā ar pašvaldību, organizācijas prasība bija viens euro uz jaunieti mēnesī, lai daudz maz kvalitatīvi veiktu darbu ar jaunatni. Tas arī izdevās. Ļoti pārsteidza un iepriecināja fakts, ka Bārbeles jauniešu māju paši jaunieši ir gandrīz no nulles izremontējuši, uztur un apdzīvo. Jauniešu māja Bārbelē ir pierādījums, ka, ja ļoti grib, visu var realizēt. Renārs aktualizēja ieceri par "Jaunatnes lietu speciālistu un jaunatnes darbinieku asociāciju", kas būtu organizācija, kas aizstāv jaunatnes darbā iesaistīto intereses un stiprina viņu profesionalitāti. Ar Renāru var sazināties, ja ir ieteikumi vai ierosinājumi šai iecerei. Brauciena dalībnieki uzzināja daudz dažādus darbošanās knifiņus, pārrunāja dažādas darbošanās pieredzes. Vēl viens labs ierosinājums par ko būtu jāuzsāk diskusija ir AS "Latvenergo" elektrības atvieglojumi NVO sektoram. Šobrīd NVO neatšķiras no uzņēmumiem, lai gan darba specifika būtiski atšķiras un maksā tikpat lielu likmi par elektrību.

Pēc Bārbeles devāmies uz Skaistkalni, kur apmeklējām Skaistkalnes vidusskolu, kuras aktīvā direktore mums izrādīja skaisto un moderno skolu, pastāstīja par dažādu projektu rezultātiem un ieskicēja dažādas problēmas ar kurām jāsaskaras.

Skaistkalnē nobaudījām gardus cepelīnus un devāmies dienu noslēgt pie Andreja Mediņa, kurš Bārbelē veido jaunu skolu un kopā ar domubiedriem radījis Bruknas muižas kopienu. Satikšanās ar Andreju Mediņu bija īpaši dzirkstoša, dažbrīd neticama, bet redzētais lika saprast, ka ar lielu ticību, gribasspēku un sapņojot lielus sapņus, var tiešām realizēt lielas lietas un sniegt nozīmīgu ieguldījumu vietējā kopienā. Satikšanos ar Andreju Mediņu gribas raksturot dažādos vārdos un teikumos: Pozitīvi traki cilvēki. Vajag sapņot lielus sapņus. Kopiena ir spēks. Montesori metode bērnu izglītošanā. Lidošanas prasmju attīstība bērniem un pieaugušajiem. Skolas laukos un tai apkārt lidlauks, zoodārzs, skaista kapella, robotu un dronu darbnīca, cepelīnu darbnīca, maizes ceptuve, liels ezers un burāšanas prasmju attīstība, trīs ziemas dārzi, peldbaseins, zirgi, paukošanas nodarbības un vēl un vēl. "Saknes un spārni". Lai skola nav trauma uz mūžu. Bruknas muiža un Bruknas baznīca - vieta, kur gribas atgriezties vēlreiz. Un tas nav viss.

Tas īsumā no 20.septembra brauciena!

Paldies visiem ceļabiedriem par kopā būšanu! Paldies IZM un Almai Brinkmanei par brauciena organizēšanu.

Ar saviem brauciena pierakstiem dalījās Mārtiņš Šteins, LJP.

Atbalstītāji

Dalies:

Aktuāli