Bailes traucē mums dzīvot

Nadežda Molčanova, Liepājas 8.vidusskola, 12. klases skolniece

Es esmu Nadežda un varu lepni pateikt, ka es nebaidos izteikt savu viedokli, piedalīties dažādos semināros un nometnēs. Bet vai Tu arī vari teikt, ka nebaidies? Ļoti bieži es satieku ļoti radošus un interesantus cilvēkus, kuri baidās izteikt savas domas un pieteikties dažādiem pasākumiem vai mācībām. Šādām bailēm ir vairāki iemesli:

  • Bailes būt citādam;

  • Bailes, ka Tevi apsmies un nesapratīs;

  • Doma, ka Tu tāpat neko nevari mainīt;

  • Bailes, ka pasākumā Tu būsi viens;

  • Bailes, ka Tu nesapratīsi, ko Tev saka, jo Tev ir cita dzimtā valoda u.c.

Es varu godīgi teikt, ka man arī bija tādas bailes. Bet ar laiku es sapratu, ka, baidoties, es zaudēju iespēju ne tikai iegūt jaunas zināšanas, bet arī iespēju atrast jaunus draugus.

Pārvarot bailes, es ieguvu daudz labumus. Es iepazinos ar jauniem interesantiem un radošiem cilvēkiem un tas palīdzēja ar nākotnes iecerēm. Uz doto brīdi, pateicoties šiem cilvēkiem, es māku labi runāt latviešu valodā, jo es klausījos, kā runā citi pasākumu, nodarbību, nometņu dalībnieki un, klausoties, mācījos jaunu vārdus. Šie cilvēki palīdzēja saprast, ka man nav jābaidās, ja es nezinu valodu uz visiem 100%. Valoda nav šķērslis, jo Tev vienmēr kāds var palīdzēt.

Ar bailēm var cīnīties un to vajag darīt, lai nepazaudētu to brīdi, kad var kaut ko iemācīties citādākā formā. No savas pieredzes es varu teikt, ka dažādas nometnes, semināri un pasākumi man palīdzēja uzzināt daudz informācijas, kura noderēja man ne tikai skolā, bet arī ikdienas dzīvē. Es ieguvu zināšanas par projekta rakstīšanu, un tagad kopā ar draugiem rakstu un plānoju īstenot savu projektu. Tu arī to vari! Jo, piedaloties dažādos pasākumos, Tu vari iegūt pieredzi, kura Tev noderēs nākotne.

Nebaidies izteikt savu viedokli! Labāk ir izteikt savas domas, nevis neizteikt tās vispār. Es bieži saku saviem draugiem un cilvēkiem, kuri baidās kaut ko darīt vai pateikt:  “Ja Tu to nepateiksi vai neizdarīsi tagad, tad kad Tu to varēsi pateikt vai izdarīt nākotnē? Un vispār vai Tev būs iespēja izteikt savu viedokli nākotnē? Ķer savu iespēju tagad, nevis gaidi labāku iespēju, jo labāka iespējā var neatnākt!”

Atceries, ka nepareizu viedokļu nav! Un katrs viedoklis ir svarīgs!

 

Rakstā atspoguļoti autoru uzskati un tie nepauž biedrības "Latvijas Jaunatnes padome" oficiālo nostāju.

Ārējās vietnes

Aktuāli