Aizvadīta Vispasaules NVO diena – Latvijas iniciatīva pasaulē

27.februāris aizvadīts un šī diena jau vairākus gadus ir svētki nevalstiskajām organizācijām, jo tā ir Vispasaules NVO diena. Šī iniciatīva nāk no biedrības “Latvijas Pilsoniskās alianse”, kas šogad Latvijā Vispasaules NVO diena aicināja atzīmēt no 22.02.2016. līdz 05.03.2016.
Latvijas Jaunatnes padome bija pagodināta šī gada 1.martā piedalīties “Latvijas Pilsoniskā alianses” organizētajās Vispasaules NVO dienas svinībām, kas notika “Birojnīcā” Berga Bazārā. Īpašajās svinībās runu teica LR Saeimas Priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kura uzsvēra, ka NVO cilvēkiem palīdz attīstīt lielāku pašapziņu un brīvības sajūtu. Dalība NVO palīdz celt katra atsevišķā indivīda vērtību un vienlaikus veicina izpratni par savstarpējās sadarbības nozīmi. Nevalstisko organizāciju sociālā ietekme ir nenovērtējama, sacīja I. Mūrniece. “Šodien pat grūti iedomāties jomu, kurā nebūtu pārstāvēta pilsoniskā sabiedrība. Nevalstiskās organizācijas palīdz veidot politiku, attīsta ekonomiku, sniedz sociālos pakalpojumus, darbojas dabas aizsardzībā, palīdz kopt kultūras tradīcijas, ir ievērojami paplašinājušas labdarībā iesaistīto cilvēku loku, galu galā – glābj nelaimē nokļuvušos.”(1)
“Latvijas Pilsoniskās alianses” direktore Rasma Pīpiķe sniedza ieskatu NVO dienas attīstības vēsturē un iezīmēja iespējas nākotnē, savukārt Līga Stafecka, kas ir NVO aktīviste, sniedza traktātu “Pilsoniskais aktīvisms un iedzīvotāju līdzdalība - iespējas un izaicinājumi Latvijai un pasaulei”. Lielisks svinību pārsteigums bija muzikālais sveiciens, ko dāvāja vijolniece Inta Broka.
Ieskats galvenajos faktos Vispasaules NVO dienas attīstības, nu jau piecu gadu, vēsturē.
1) Vispasaules NVO dienas ideja dzima Latvijā 2008. gadā, 2009. gadā biedrībā „Latvijas Pilsoniskā alianse” sadarbībā ar Mārci-Lioru Skadmani formulēja Vispasaules NVO dienas mērķi un misiju.
2) 2010. gada 17. aprīlī Vispasaules NVO dienas iniciatīva tika pirmo reizi atzīta Baltijas Jūras NVO Forumā par to balsojot visu 11 valstu pārstāvjiem no Baltijas jūras reģiona – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Dānijas, Polijas, Vācijas, Islandes un Krievijas.
3) 2012. gada 14. martā Vispasaules NVO diena tika veiksmīgi prezentēta Apvienotās Karalistes parlamentā “Apakšpalātas komisijas sēdē”, uz pasākumu ieradās pārstāvji no dažādām valstīm; tā paša gada 14. aprīlī Vispasaules NVO diena tika prezentēta Somijā valsts pārvaldes pārstāvjiem Lielbritānijas vēstniecībai.
4) 2012. gada 23. aprīlī Baltijas Jūras NVO Forums Vācijā, apstiprināja Vispasaules NVO dienas datumu, nostiprinot to rezolūcijā, kas tika iesniegta Baltijas Jūras valstu Padomei.
5) 2012. gada novembrī Vispasaules NVO dienu oficiāli atbalstīja Somijas Starptautiskās Attīstības ministre - Heidi Hautala, kam sekoja arī 2013. gada konceptuālais atbalsts no Bahreinas Sociālas attīstības ministres - H.E. Dr. Fatimas Mohammed Albalooshi. Kā arī par Vispasaules NVO dienu tika informētas UNESCO, ANO un citas starptautiskās organizācijas.
6) 2014. gada 27. februārī atzīmējot Vispasaules NVO dienas oficiālu atzīšanu starptautiskajā sabiedrībā, Somijas valdība organizēja forumu Helsinkos, kur Vispasaules NVO Dienas atzīšanas forumā uzstājās un savu atbalstu iniciatīvai sniedza - Somijas Starptautiskās Attīstības ministrs, Somijas Ārlietu ministrijas Valsts sekretārs, ANO UNOPS vadītājs, Ziemeļu Ministru padomes vadītāja, bijusī Irānas Sieviešu lietu ministre, ANO Attīstības Programmas vadītāja, bijusī Jaunzēlandes premjerministre, kā arī pārstāvji no UNESCO un citām starptautiskām organizācijām.
7) No 2014. gada Vispasaules NVO diena tiek atzīmēta dažādās Latvijas pilsētās, kā arī katru gadu nevalstiskās organizācijas un to sabiedrotie šo dienu kā tradīciju atzīmē daudzās valstīs dažādos kontinentos.(2)
Vispasaules NVO diena ir starptautisks simbols, kas atspoguļo pasaules NVO vērtības, centienus un rezultātus rūpēm par cilvēku drošību, izpostītām valstīm, par dabu, cilvēces mantojumu un tās nākotni un vērtību atzīšanu. Šī diena apliecina sabiedrības pateicību un atzinību NVO par sniegto ieguldījumu, un tā ir arī piemiņas diena tiem NVO cilvēkiem visā pasaulē, kuri zaudējuši dzīvību, veicot savu darbu un misijas pienākumus.

Tagi

Aktuāli